Představovaný programátor navrhl Daniel Malík, bývalý zaměstnanec Freescale v Rožnově pod Radhoštěm. Jelikož je jeho konstrukce cenově dostupná a zdrojové kódy jsou uvolněné jako opensource, získal si tento programátor velmi velkou oblibu (nejen) u low-cost vývojářů. Na stránkách serveru HW.cz je možné si prohlédnout detailní popis konstrukce a případně si ji objednat (momentální cena 300Kč).
Schéma původní verze OSBDM
Programátor dokáže pracovat s řadami S08 a Coldfire V1, RS08. Řadu RS08 dokáže pouze debugovat, ostatní řady je možné debugovat i programovat zároveň. OSBDM je kompatibilní s vývojovým prostředím CodeWarrior.
Jelikož autor nelení a programátor neustále zdokonaluje, světlo světa spatřila nová verze USBDM. Tato verze dokáže pracovat i s jinými dvaatřicetibitovými mikrokontroléry řad Coldfire V2 až Coldfire V4. USBDM je postaveno na trochu jiném hardwaru (použitý čip MCS08JM60 - viz oficiální fórum).
Oživování
Rozchodit programátor tak, aby se přihlásil jako samostatné USB zařízení, není nic složitého, pouze musíte řádně zapájet součástky a propojit jumpery JP2 až JP4. Dále je nutné instalovat ovladač USBICP, který se nachází v instalačním balíku ve zkomprimovaném souboru Firmware/JB16Firmware/ICP_Application.zip. Programem USBICP do programátoru nahrajete firmware - při jeho spuštění načtete soubor jb16icp_be.imp s definicí mikrokontroléru a pak zvolíte a nahrajete firmware ze souboru Firmware/JB16Firmware/CW_SourceCode/bin/opensourcebdm.abs.s19.
Nyní již zbývá pouze odstranit programovací propojky JP2 - JP4 a spojit JP1. Po připojení do počítače a nahrání ovladačů OpenSourceBDM (Host/OpenSourceBDMDriver/drivers) je programátor připraven k použití. V programovacím prostředí CodeWarrioru teď můžete vybrat jako cílové připojení typ HCS08 Open Source BDM.
Jedinou mou výhradou směrem ke stavebnici byla skutečnost, že v ní nejsou obsaženy rezistory 0R, které slouží jako propojky na desce (9ks - je nutné je zvlášť přikoupit).
Možné problémy při nahrávání přes BDM rozhraní
Jelikož nic není ideální a nic nefunguje na první zapojení, uvedu zde několik problémů, které se mohou při nahrávání firmwaru vyskytnout. Zrovna u produktů Freescale je zdrojů kvalitních informací nebo příkladů jako šafránu, takže následující údaje mohou být někomu užitečné.
Pokud je spuštěn debugger a příkazové okno neustále vypisuje tuto zprávu:
Target Speed Change Detected - New Speed 17.26 MHz |
a při pokusu o naprogramování se vypisuje chybová hláška
Non Volatile Memory Control X Error while loading diagnostics algorithm to target system. The chip may be secured, or the derivative selected may be wrong. |
pak nejspíš cílový mikrokontrolér není uveden do programovacího/ladicího režimu. Řešení může být jednoduché: Zapojit pull-up rezistor na pin BKGD, a pokud toto nepomůže, pak také mít při zapnutí cílového mikrokontroléru spojené BKGD a zem (viz oficiální fórum - je tam i popsané schéma, jak lze tohle provést automaticky).
Odkazy
Článek na HW.cz i se všemi soubory:
Webové stránky diskuse OSBDM
http://forums.freescale.com/freescale/board?board.id=OSBDM08
Komentáře