Nový model Elements pro kategorie RCEO a RCEV

Nový model Elements pro kategorie RCEO a RCEV

Nový soutěžní kousek v hangáru Jardy Nezhyby. Rozpětí modelu je 2500 mm, letová váha 600g. Poháněn je motorem Turnigy 1900kv, baterie 3S 850 mAh, vrtule RFM 10x6". Oproti originálu má model zvětšenou VOP (použita VOP od Petra Bořila z TOKA RCEV). Model létá pohodově a je vhodný i do větru cca 6 m/s.

Výroba Vladimír Rúčka, Liptovský Mikuláš SK

Počet komentářů: 0   |  Nový komentář

Není už těch kategorií nějak moc?

Není už těch kategorií nějak moc?
RCEJ, RCEK, RCEN, RCEO, RCEV – a to jsou jen národní elektrovětroně. Lze připočíst další „elektriku“ – F5J FAI a máme to v kupě. Šest kategorií, každá je k něčemu dobrá a k něčemu ne. Pokusme se nyní o stručný přehled...
Počet komentářů: 9   |   Zobrazit komentáře

Nové TOKO F5J Jiřího Švece

Nové TOKO F5J Jiřího Švece

Jirka Švec má na sezónu 2016 nachystán nový model kategorie F5J.

Ať to lítá!

Počet komentářů: 0

Faszination Modellbau Friedrichsfafen - akrobacie Toma Schunka

Faszination Modellbau Friedrichsfafen - akrobacie Toma Schunka

Parádní akrobacii s indoor akrobatem o rozpětí 3 metry předvádí týmový pilot Hacker Motor - Tom Schunk. Model je vybaven jednotkou se stavitelnou vrtulí a je ovládán vysílačem DS-14.

Video...

Počet komentářů: 0

Fotogalerie z leteckého dne v Olomouci

Fotogalerie z leteckého dne v Olomouci
V sobotu 5.9. se uskutečnil tradiční letecký den v Olomouci - jako obvykle ve stejný den, kdy v Hradci probíhá CIAF. K vidění bylo mnoho vrtulových strojů - jak soudobých, tak převážně historických.
Počet komentářů: 0

Fotogalerie z JETI model meetingu 2015

Fotogalerie z JETI model meetingu 2015

Letošní ročník (již jednadvacátý) rozhodně stál za to. Mrkněte do fotogalerie níže v článku.

Editováno: přidány odkazy na externí fotogalerie.

Počet komentářů: 0

Segelflugmesse Schwabmünchen 2015

Segelflugmesse Schwabmünchen 2015
Na víkend 17. - 19. července jsme byli jako firma pozváni na větroňářskou akci v německém Schwabmünchenu. Jelikož pořadatel - firma EMCOTEC - slavil patnácté výročí od svého založení, byla tato akce pojata ve velkém stylu. Celou dobu byly na obloze vidět různě velké stroje, přičemž minimální rozpětí u větroňů bylo 5 metrů. Zastoupeny zde byly čistokrevné větroně s aerovleky, elektrovětroně se sklápěcími gondolami, ale i plně akrobatické speciály poháněné spalovací turbínou. Večer následovala noční akrobatická show a zakončení proběhlo parádním ohňostrojem, kdy bylo postupně odpáleno na 250kg výbušnin.
Počet komentářů: 0

Přijďte se podívat na mistrovství světa F3D v Olomouci

Spalovací pylony sice nepatří do kategorie (elektro)větroňů, avšak pro běžného smrtelníka je to pěkná podívaná. Můžete se o tom přesvědčit mezi 6.-11. červencem na letišti v Olomouci, Neředíně.

 

Počet komentářů: 0   |  Nový komentář

Přijeďte se podívat na veletrh modelářství v Sinsheimu

Přijeďte se podívat na veletrh modelářství v Sinsheimu

Již tento víkend, od pátku do neděle, v německém Sinsheimu. Jestliže dorazíte, nezapomeňte navštívit stánek Hacker Motor.

Na veletrhu bývají velké expozice leteckého modelářství, pozemní techniky, živé předváděčky, ale i závody modelů aut. Jakmile vás modelařina přestane bavit, můžete zajít do nedalekého leteckého muzea a tam obdivovat skutečný Concorde či Tu-144.

Počet komentářů: 0

For Model Olomouc 2015 - Fotogalerie

For Model Olomouc 2015 - Fotogalerie

Olomoucká výstava modelů, hraček a v podstatě všeho, co souvisí s nějakými koníčky. Oproti loňskému roku se rozrostla již do dvou pavilonů, přičemž v menším pavilonu E byly k vidění různé modelové železnice, naopak ve větším pavilonu A se nacházelo vše ostatní.

Výtvory modelářů (ať již papírových, plastikových či leteckých) byly opravdu povedené a často velice propracované. Posuďte sami.

Počet komentářů: 0

Pozvánky na modelářské akce před začátkem sezóny

V březnu se koná několik zajímavých akcí s modelářskou tématikou. Některé z nich trochu přiblížím, no a kdybyste měli zájem, klidně se přijďte podívat.

 

LETMOS - Leteckomodelářské sympozium

LETMOS se představuje jako první ročník série přednášek s modelářskou tématikou. Bude vystupovat několik přednášejících, např. Juraj Tinka, Vladimír Hadač, Ivan Hořejší, ale i já. Akce se koná v sobotu 14. března na modelářském letišti Nesvačily. Pozor - uzavírka přihlášek je už 9. března. Takže kdo by měl zájem, neváhejte. Pro více informací a vyplnění přihlášek navštivte web LETMOSu:

www.leteckymodelar.cz/letmos

 

For Model 2015

Každoroční výstava modelů a hobby obecně. Koná se v Olomouci na Flóře v pavilonu A, ve dnech 13. - 15. března. Na výstavě bývá každým rokem čím dál více zajímavostí k vidění - třeba obří papírové modely, funkční modely lodí, ponorek a letadel, různé sběratelské kolekce apod. Novinkou pro letošní rok jsou modely ze stavebnice Merkur.

www.flora-ol.cz/for-model-2015/

 

Školení rozhodčích elektrokategorií

V sobotu 28. března se v Hradci Králové koná školení rozhodčích elektrokategorií. Školitelem je Ing. Ivan Hořejší. Toto školení je výrazně doporučeno všem, kteří mají na starosti organizaci větších soutěží a potřebují status rozhodčího. Současně se zde sejde komise elektroletu. Takže kdyby někdo měl námět či dotaz na komisi, může se zeptat zde na webu nebo přímo na setkání v Hradci Králové.

Pozvánka na školení elektro 28.3.2015

Počet komentářů: 0

Předpis L2 a doplněk X, aneb co většina modelářů příliš nezná…

Předpis L2 a doplněk X, aneb co většina modelářů příliš nezná…

Občas při létání s kamarády na modelářském plácku, případně na letišti aeroklubu, se táži přítomných,zda jim něco neříká předpis L2 a doplněk X.

 

Většina odpoví, že se takovými volovinami nezabývají a znalost L2, zvláště dodatku X, považují za zbytečnou. Bohužel, opak je pravdou. Když jsem před 40 lety začínal v Aeroklubu s plachtařským výcvikem, museli jsme poctivě absolvovat zimní teoretické školení, kde se probíraly předpisy všeho druhu. Přednášejíci instruktoři se střídali, každý byl odborník na jednotlivé předměty. Zajímavá byla např. stavba letadel nebo taktika přeletů apod. Ovšem dost s velkou nechutí jsme museli vyslechnout, a pokud to bylo možné, zapamatovat si příslušné znění textu z leteckých předpisů - L2. Tehdy doplněk X naštěstí neexistoval - letečtí modeláři žili v symbióze s piloty. Bohužel po plyšáku se vše začalo měnit, přibylo byrokratických úředníků na všech druzích úřadů v této malé zemičce. Výsledkem je existence houfu nesmyslných nařízení a předpisů, které jsou tvořeny s jediným cílem, znechutit a znepříjemnit lidem celkem krátký pobyt na tomto světě.

Počet komentářů: 0

Spielwarenmesse Norimberk 2015

Spielwarenmesse Norimberk 2015
Pro ty, kteří neměli šanci se podívat do Norimberku osobně, přináším s drobným zpožděním své hodnocení celé výstavy. Ve stručnosti - klasická modelařina je na ústupu a nahrazují ji všelijaké koptery se systémy FPV. Letos bylo na výstavě mnoho stánků s produkty Dálného východu, jejichž kvalita odpovídala co nejnižší ceně a stylu typického spotřebního zboží. Na každém druhém stánku poletovala nějaká ta koptera bez toho, aby provozovatelé měli sebemenší potuchy o bezpečnosti provozu. Skoro se ani nejde divit, že jednomu pánovi jakási koptera přistála na hlavě, a tento pán pak zcela oprávněně podal stížnost k vedení výstaviště.
Počet komentářů: 0

Naše letošní modely

Naše letošní modely
Dáváme sem fotky našich letošních modelů, vycházejí loňského modelu, rozpětí 100". Plánujeme jej jak na RCEO, tak i na RCEV. Váha draku je cca 460g. Modely budou zatím používat pánové Bořil, Hrubý, Sedlář a Kvapil, což je naše posila pro sezonu 2015. Milan Knobloch zatím zůstává u svého Daidala 100". Jak bude model létat, ukáží až první letové zkoušky, ke kterým je zatím ještě kousek. Snad ale vše stihneme do první soutěže v Trnávce (poznámka: soutěž 4.4. se přesouvá z Trnávky do sousedního Příbora).
Počet komentářů: 0

Trénink s RC modelem v přesnosti přistání

Trénink s RC modelem v přesnosti přistání

S RC modely létám prakticky od roku 1965. V následujícím příspěvku se pokusím o shrnutí a zobecnění zkušeností ze soutěžního létání, zejména v kategoriích elektroletů.

 

Večer před létáním si v klidu domova připravím model. Ověřím si letovou polohu těžiště pro plně naložený model připravený k letu. Dále si zkontroluji správnou funkci ovládacích ploch a správný směr otáčení vrtule. Tyto úkony provádím především po delší letové přestávce, případně po výměně serv, změně seřízení regulátoru apod. Dobiji všechny baterie, které mají souvislost s létáním (vysílačové a pohonné, případně i přijímačové).

Počet komentářů: 3   |   Zobrazit komentáře

Gernot Bruckmann | Die große Chance 2014

Pěkné video, jak Gernot Bruckman válí na rakouské talentové soutěži.
Počet komentářů: 0

Stavba Cornixového křídla: fotoinspirace

Stavba Cornixového křídla: fotoinspirace
Kategorii RCEO létá poměrně dost modelářů s vlastnoručně vyrobenými eroplány. Některé konstrukce jsou zdařilé, jiné méně, ale dohromady je vidět, že lidová tvořivost pořád ještě existuje. Proto zde publikuji stručnou fotodokumentaci stavby křídla k trupu modelu Cornix.

Poznámka: Balzové konstrukce se již na soutěžích moc neobjevují, častěji můžeme vidět křídla z polystyrenu olaminovaná např. skelnou tkaninou. Takže kdo z konstruktérů by se chtěl pochlubit se svou technologií stavby, případně své rady a tipy sdělit ostatním, zde je možný prostor.
Počet komentářů: 0

Hodnocení přistávání

V tabulce jsem se snažil porovnat hodnocení přistání v kategorii RCV2, RCEO 2014 a RCEO 2015. Kategorie RCV2 není tak přísná na horší přistání oproti novým pravidlům RCEO.
Počet komentářů: 0

Gernot Bruckmann | Die große Chance 2014

Pro ty, kteří umí německy - co všechno nedokáže takový Gernot Bruckmann. Team pilot JETI model, několikanásobný mistr světa v modelářské akrobacii (i halové). Na JETI meetingu létal snad se vším, co mělo křídla. Držme palce.
Počet komentářů: 0

Mistrovství světa F5B a F5D v rakouském Turnau

Mistrovství světa F5B a F5D v rakouském Turnau
Jak si již někteří jistě všimli, nedávno proběhlo mistrovství světa elektroletů v kategoriích F5B (elektrovětroně s výkonným motorem) a F5D (pylony). Mistrovství probíhalo v rakouském Turnau celý týden 25.-29.8., navíc se ve dnech 22.-23.8. uskutečnil rozehřívací předzávod.
Počet komentářů: 0