1. Domácí příprava
Doporučuji ovládání plynu upravit tak, aby bylo možno využívat předem nastaveného sníženého výkonu a v průběhu letu tento výkon libovolně zvyšovat. Prakticky – snížený výkon ovládám při startu páčkovým přepínačem, zvyšování výkonu bočním otočným "šíbrem". Samozřejmě lze ovládání nastavit i jinak, ale důležitá je možnost stabilního nastavení "spodního plynu". Nahrubo lze nastavit snížení výkonu i doma za použití wattmetru – pro začátek snížením výkonu (tj cca proudu) na 50 – 70%. Vypínací výšku nastavuji v rozmezí 165 metrů (pro rychlý, těžší a víc „namotorovaný" model) až po 175 metrů (pro lehký model).
2. Trénink
Prvním cílem je nastavení "spodního plynu" tak, aby průměrné stoupání bylo v rozmezí 5,5 až 6,0 m/s. Seřizování je třeba provádět vždy v klidném a beztermickém počasí - nejlépe brzo po ránu. Snahou je dosáhnout vždy plynulého stoupání bez houpání, náklonů a zatáček.
Samozřejmostí je používat stále stejnou a čerstvě nabitou baterku. Pozor na její teplotu – silně předehřátá baterka má mnohem nižší vnitřní odpor a může v prvních vteřinách zvýšit výkon až o 30 – 50% (!).
Rovněž bezprostředně opakovaný start na tutéž baterku může dát zkreslené údaje – pokud je to baterka s vyšší kapacitou, bývá druhý start strmější, při nízké kapacitě naopak "vadne". Tohle je dobré vědět, pokud při soutěži děláme opakovaný start. Po každém startu vyhodnotíme F5J výšku a upravíme „odpípáním“ seřízení spodního plynu na vysílači.
Dále je třeba zjistit, jaké má model stoupání na plný plyn. Tady je lepší vyhodnocovat údaje z grafu. Dlouhodobé stoupání na plný plyn určitě neprospívá ani baterce, ani motoru. Většinou přidám plný plyn až po 20ti vteřinách chodu motoru jen na zbylých 10 vteřin. V poslední fázi motorového letu na plný plyn lze zkusit lehce potlačit a model urychlit (velmi opatrně!) a po vypnutí motoru nechat model vystoupat. Z grafu pak můžeme vyčíst nejen rychlost stoupání, ale i "doběh" modelu a zase máme další dobrou informaci.
3. Soutěž
Pokud se počasí při soutěžním startu příliš neliší od toho, při němž jsme seřizovali spodní plyn (tj. nepříliš silný vítr a žádná brutální termika), pak je nejlepší nedělat při motorovém letu žádné změny (tj. nepřidávat plyn, netlačit model, nezatáčet po větru a podobně) a hlavně se soustředit na okamžik vypnutí motoru. Přitom je nezbytné mít k dispozici odpočítávání prvních 40ti vteřin po startu. Buď na aparatuře, nebo od pomocníka podle stopek.
Model by měl do vypínací výšky vystoupat za cca 30 vteřin. Pokud je to právě těch 30 vteřin, pak pravděpodobně vypínací výšky nedosáhl a máme skoro stoprocentní jistotu, že jsme pod limitem. Ovšem pouze tehdy, jestli máme model seřízený na rychlost stoupání 5,5 – 6,0m/s. Pokud seřízený model vypne motor výrazně dřív (třeba už ve 20 – 25s), pak je zřejmé, že stoupal mnohem rychleji. Příčiny mohou být dvě – buď v baterkách "bouchly saze", nebo spíše model prolétával termikou. Ve výškách okolo 100m už bývá termika 1,0m/s celkem běžná a 2,0 - 3,0m/s taky nejsou ojedinělé. Jenže my o ní víme a jsme schopni reagovat. Pokud ihned po vypnutí motoru lehce potlačíme a vydržíme cca 10s, budeme určitě pod limitem.
Komplikovanější situace nastane, jestli budeme chtít ve větrném počasí s těžším rychlejším modelem letět na vyšší plyn proti větru. Model je při vypínání motoru poměrě daleko před námi a letí vyšší rychlostí. Okamžik vypnutí motoru je méně zřetelný. Model je nutno mít pro takové situace olítaný už z treningu, každopádně pokud motor vypne výrazně dříve než za 30s, nezbývá, než dalších 10s nekompromisně tlačit.
V každém případě však lze F5J výšku celkem spolehlivě dodržet - jen to chce věnovat víc pozornosti přípravě a seřízení modelu a pak se není čeho bát. V opačném případě, pokud vše necháme probíhat "volným pádem", je pak nebezpečí penalizace jen otázkou štěstí nebo smůly. Nejhorší ze všeho je přijít na soutěž bez předchozí přípravy a ještě se navíc snažit o dosažení co největší výšky podle hesla „ono to nějak dopadne".
Mimochodem – pokud rozpoznáme termiku už při motorovém letu a po vypnutí motoru musíme model tlačit, určitě nejsme v nevýhodě. Záměrnou ztrátu několika metrů v prvních vteřinách po vypnutí motoru nám termika následně bohatě vynahradí.
Ondra Matula, 12.6.2018