imgCestou do Norimberka jsme míjeli americkou obrněnou kolonu, takže o podívanou bylo postaráno už od rána. V Německu jsou takové konvoje asi normální, ale kdyby to jelo u nás, asi by všude okolo silnice mávali lidi s vlaječkama a byly by toho plné zprávy.

img

 

 

U výstaviště byla parkoviště nacpaná k prasknutí, avšak nějaké místo v nadzemních garážích se přece jen našlo. Takto to zhruba vypadalo zvenku. Na ploše výstaviště se kupodivu nachází dost památek z ne tak úplně dávné historie.

img img
img 

 

 

Elektronika

JETI model

Firma JETI model vystavovala na společném stánku s firmami Fiala Prop a Hepf Modellbau, strategicky hned vedle vstupu do haly. Vysílače DC-24 a DS-24 jsou již sice očekávané, avšak DS-24 tady byla vidět vůbec poprvé. Za sebe z pozice vývojáře mohu říct, že je opravdu na co se těšit Mrkající. Vysílače např. nabídnou naprostou volnost při vytváření telemetrických obrazovek díky možnosti vlastních rozšíření pomocí programovacího jazyka Lua.

 

Trochu skromě působila nová serva DSHV, která byla schovaná ve vitríně. Tato serva jsou digitální a existují ve dvou velikostech: Standard a Mini. Větší servo je střídavé, menší má coreless motor. Všechny typy jsou vodotěsné a celokovové.

 

img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img  

 

Hacker Motor

Německá firma Hacker Motor představovala své výrobky pro průmysl - motory pro elektrokola či elektricky poháněné rogalo. Co se týče modelařiny, byla zde představena nová serva Ditex

 

Tato serva vzniklana základě vlastního vývoje úplně od základů a v některých aspektech mohou být označena za revoluční. Jsou to plně programovatelná digitální serva s coreless motory, nabízející telemetrické propojení pomocí systému JETI Duplex. Online je možné vyčítat zvolené parametry (napětí, proud, úhel, moment), je možné je zároveň i konfigurovat. Serva neobsahují klasický potenciometr, namísto něj mají vestavěn magnetický enkodér.

 

Tím pádem se mohou volně protáčet kolem své osy (uvedeno je až 3200 stupňů od zvolené středové pozice), no a středovou pozici (subtrim) si člověk nastaví sám jedním kliknutím v obslužné aplikaci. Serva mají kompletně konfigurovatelnou intenzitu odezvy při změně výchylky - lze nastavit nejen pásmo necitlivosti, ale i maximální rychlost otáčení či kroutící moment (ten je přepočten z tabulky proudu a napětí). Serva mají absolutní přesnost 0,1° - což je velice dobrá hodnota.

 

Z dalších vlastností můžeme jmenovat např. omezení rychlosti a momentu po zapnutí, takže serva nikdy necuknou, namísto toho se pomalu přesunou do požadované polohy. Základem serva je 32bitový DSP procesor s taktem 80MHz, který budí motor na frekvenci 40kHz - servo je tedy absolutně neslyšné. Maximální udávané napětí je 10V.

www.ditex-servo.com 

https://youtu.be/8bK_jHR3wvE - představení serv (německy)

 

img img
   
img img
   
img  
   

 

 

Multiplex

Na stánku společném pro Multiplex a Hitec byly k vidění nové vysílače Cockpit SX, dále pokročilá tříosá stabilizace do modelu, nová řada serv Hitec s 32bitovým procesorem či další vodotěsná serva.

img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img  
   

 

Klasická modelařina

img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   

 

Koptery a vícerotorové stroje

Koptery všude, kam se podíváš. Některé miniaturní, jiné obludné.

 

img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   

 

Hračky

Veletrh se rozkládá na rozloze několika čtverečních kilometrů - a tak je skoro nemožné si jej kompletně projít během jediného dne. Zde je aspoň pár rychlých fotografií z pavilonů 6, 7, 8, 9, 10(.0 a .1), 11(.0 a .1) a 12(.0 a .2).

 

img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   
img img
   

 

Odkazy

https://www.youtube.com/watch?v=KtuXH3ipTaU  - Představení závodních kopter u Graupnera (italsky)

https://www.youtube.com/watch?v=WviJg93dZWE - Novinky Walkera

https://www.youtube.com/watch?v=xgC3CL3VtQo - Spektrum DX20

https://www.youtube.com/watch?v=olXlx3uzKFo - Novinky Multiplex