Přijela hromada tradičních soutěžáků z kolébky kategorie – tj. kluků od Uničova, Litovle, Prostějova a Olomouce (Salvet, Horník, Vašíček, Zbořil, Příborský, Konopka, Švec, Vojkůvka, Šnyrych) a obzvlášť jsme uvítali uzdraveného Zdeňka Havlíčka z Uničova a novopečeného soutěžního pilota Petra Kvapila z Litovle. Klasickou sestavu doplnili zkušení i méně zkušení borci Nezhyba, Faltičko, Hrabáček, Knebl, Kristian, Matula, Drápal, Prašivka, Škvor, Schmidt a Hauk. Obzvláště rádi jsme viděli Ríšu Schmidta, který, ač se ještě uzdravuje po operaci, zvládnul opravdu těžkou a náročnou soutěž.

 

Objevila se i řada nováčků v RCEO, i když většina z nich jsou zkušenými piloty jiných kategorií. Nejprve musím zmínit zahraniční účastníky z Polska – pány Stanislawa a Michala Salamonovy, Przemka Danielce a Mieczyslawa Krystu z Gliwic. Z Karviné na svou první óčkařskou soutěž dorazili zkušený akrobaťák Petr Bukovanský a špičkový kombatář a akrobat Martin Musiolek. Rovněž jsme velmi ocenili účast Radima Barče, který spolu s Liborem Kristianem representoval Polaneckou větroňářskou stáj. Nakonec soutěž začínala s nebývalým počtem 29-ti pilotů!

 

Lítalo se na 4 startoviště, zprvu na 8 skupin, plánováno bylo odlítat 5 kol. Již zrána začalo vydatně foukat a vítr stále sílil, až v průběhu 2. kola začínal být opravdu brutální. Dlouhodobý průměr se sice pohyboval pod 7 m/s, ale nárazy dosahovaly až 11-ti metrů za sekundu. Došlo k několika haváriím – zejména pro menší a lehčí modely už bylo počasí těžko zvládnutelné. 

 

Pořadatel během 2. kola svolal sportovní komisi (Nezhyba, Horník, Matula), která rozhodla soutěž po 2. kole na půl hodiny přerušit, následně svolat soutěžící a dohodnout další postup. Tak se taky stalo – ze startovního pole odstoupilo 10 pilotů, zbylých 19 (tj. většina) se rozhodla soutěž dolítat. Po novém sestavení startovního pořadí byla soutěž obnovena, a přestože vítr nikterak výrazně nezeslábl, podařilo se (až na pár výjimek) soutěž dolétat bez dalších četnějších obětí na modelech.

 

Ve větrné loterii si nejlépe poradil místní Martin Hauk, kterému se podle všeho docela hodily jeho akrobaťácké vlohy. Druhý o dva bodíky byl matador kategorie Péťa Šnyrych a třetí již s větší bodovou ztrátou Ondra Matula. Bramborovou medaili, vyjímečně vyšperkovanou krásným pleteným proutěným pohárem (včetně instalované brambory) od paní Vlasty Drápalové, která se tak stala jediným sponzorem soutěže, vybojoval Radim Barč. Za zmínku ještě stojí pěkný výkon Petra Bukovanského, který s přehledem na své první soutěži óček obsadil 7. místo.

 

Je třeba poděkovat všem pořadatelům, hlavně startérovi Frantovi Matulovi, časoměřičům Milanu Bergrovi, Jadovi Šmehlíkovi, bratrům Petru a Pavlu Grümannovým, Jirkovi Neuschlovi a hostujícímu Tomáši Indruchovi, kteří to opravdu neměli lehké. U výsledků se činil Arnošt Konečný a hladové krmila a žíznivé napájela paní Vlasta Drápalová.

 

Loňská jarní óčka byla pod sněhovou pokrývkou, ta letošní nás pro změnu obšťastnila větrným počasím. Kdo ví, co nás postihne příští rok, pokud zvládneme úskali přeregistrace.

 

Ondra Matula, 18.4.2016 

 

Odkazy