Parametry nabíječe

Výstup č. 1

Počet článků NiCd, NiMh

1...34

Počet Pb a gelových Pb článků

1...20

Počet článků Li-Ion, Li-Pol

1...12

Počet článků LiFePO4 (A123)

1…14

Napětí na výstupu

0,6...51V

Nabíjecí proud

50mA...10A

Vybíjecí proud

50mA...5A

Maximální nabíjecí výkon

250W (kontinuální)

Maximální vybíjecí výkon

30W (až 200W s externí zátěží)

Průběh nabíjení

Automatický nabo k dosažení nastavené kapacity

Nastavení proudu

Automatické podle vnitřního odporu baterie nebo manuální

Nabíjecí program

Konstantní proud, konstantní napětí, pulzní, reflexni (do 50W)

Funkce žhavení svíčky motoru

Nastavitelný proud 1200…3500mA

Výstup č. 2

Počet článků NiCd, NiMh

1...8 závisí na napájecím napětí

Počet Pb a gelových Pb článků

1...4 závisí na napájecím napětí

Počet článků Li-Ion, Li-Pol

1…3 závisí na napájecím napětí

Počet článků LiFePO4 (A123)

1…3 závisí na napájecím napětí

Napětí na výstupu

0,6...14V závisí na napájecím napětí

Nabíjecí proud

50mA...2600mA

Maximální nabíjecí výkon

30W

Průběh nabíjení

Automatický nabo k dosažení nastavené kapacity

Nastavení proudu

Automatické podle vnitřního odporu baterie nebo manuální

Nabíjecí program

Konstantní proud, konstantní napětí

Další parametry

Mikrokontrolér

ATMEL MEGA32, RISC-AVR, 8 MIPS

Ovládání a displej

Kontrastní2x16 LCD znakový displej, volitelně s podsvícením, 4 tlačítka UP / DN / ESC / ENTER

Napájecí napětí

9V...15V stabilizovaný zdroj

Proudová spotřeba

Max. 25 A

Sériová linka RS232

9600 Baudů, bez parity, 8 datových bitů, 1 stopbit. Připojení přes standardní sériový kabel D-SUB

Aktualizace software

Přes sériový port za použití integrovaného bootloaderu

Ochranné funkce

Kontrola polarity, ochrana proti přetížení, proti zkratu
Omezení nabíjené kapacity, timeout monitoring 
Ochrana vybité autobaterie 
Kontroly zadaných hodnoty
Nepřetržité sledování všech důležitých hodnot 
Chlazení ventilátorem, kryt slouží jako chladič
Watchdog, DutyCycle limiter

Interní a externí teplotní čidla 
Vstup externího balanceru

Pracovní teplota

0...30°C

Rozměry

169mm x 180mm x 62mm

Hmotnost(bez kabelu)

cca. 950g

 

Na stránkách výrobce je možno vybrat různé vybavení – například teplotní senzory nebo externí paměť pro ukládání naměřených průběhů nabíjení bez připojení počítače. Nejdůležitější jsou ale jistě tyto komponenty: modul pro druhý nabíjecí výstup a RS 232 interface pro připojení do počítače. Základní konfigurace stavebnice se prodává za 150€. Moje sestava (PC interface, offline logging, druhý výstup a jeden teplotní senzor) stála 193€ plus 30€ za poštovné, což bylo dohromady v přepočtu přibližně 5200,- Kč (říjen 2008). Stavebnice byla připravena do dvou týdnů po objednání a následné doručení proběhlo téměř okamžitě po odeslání peněz.

 

img
Rozložené součásti
img
Rozložené součásti
img
Rozložené součásti
img
Rozložené součásti

Při rozbalení očekávané krabice jsem byl velmi mile překvapen kvalitou zpracování – kryt je vyroben z 2mm tlustého frézovaného plechu a snese tedy velmi tvrdé podmínky zacházení. Plechové šasi je dvoudílné, v šedomodré (nevodivé a mechanicky odolné) barevné úpravě, přičemž oba jeho díly k sobě přesně doléhají. Jednotlivé součástky jsou zabaleny v klasických nebo antistatických sáčcích podle určení. Akkumatik je složen pouze ze standardních součástek, což může být pro hůře vidící relativní výhoda.

 

Stavba

Osazování součástek probíhalo standardně v pořadí od nejnižších (rezistory, diody) přes středně vysoké (patice na IO, keramické kondenzátory) až po velké elektrolytické kondenzátory a výkonové tranzistory. Jedinou věcí, která nebyla od výrobce perfektně předpřipravena, byl hliníkový chladič. Do něj bylo potřeba vyvrtat 12 otvorů – 7 se závity pro připevnění výkonových tranzistorů a 5 bez závitů pro uchycení k vnějšímu spodnímu krytu. Celá stavba trvá podle výrobce 6-10 hodin, já jsem ji měl dokončenou během jednoho dne – výrobce totiž nabízí pouze německý návod, a moje němčina není příliš na úrovni.

 

img
Rozložené součásti
img
Rozložené součásti
img
Rozložené součásti
img
Rozložené součásti

Při kompletaci elektroniky horního krytu a spodní části je třeba dbát na správnou polaritu propojovacích konektorů, neboť konektory nemají žádnou mechanickou ochranu proti přepólování a při opačném zapojení hrozí riziko zkratování. Mně samotnému se to povedlo a to jsem se pak divil, proč displej nesvítí, ale místo toho se z něj kouří. Naštěstí chvilkovou újmu přežil ve zdraví.

 


K nabíječi nejsou dodávány žádné nožky nebo jiné podložky, tudíž bylo nutné je dokoupit – šroubky držící hlavní desku elektroniky totiž trčí hlavičkami zespodu krytu ven a už už by rády něco poškrábaly. V GME jsem tedy vybral klasické gumové podložky o průměru 17mm.


Po dokončení stavby je nutné nabíječ nakalibrovat. K tomuto úkonu je potřeba vlastnit kvalitnější multimetr s rozsahem do 10A, žárovku na 12V s příkonem kolem 50-60W a stabilizovaný zdroj, jenž nepřesáhne 13 V (postačí i vhodně upravený PC zdroj). Kalibrace je sice jednoduchá, avšak trochu problematická. Pokud v jednom kroku nastavíme určitou kalibrační hodnotu a následně ji uložíme, nelze již nikdy na displeji přečíst – zobrazí se samé nuly. Tyto údaje lze přečíst pouze po připojení k počítači přes rozhraní RS232. Ne každý počítač má k dispozici toto již historické rozhraní, rozhodl jsem se tedy, že svůj „supermobilní“ netbook ASUS Eee 901 propojím s tímto nabíječem pomocí USB. To jsem realizoval přes prostý převodník USB<=>RS232, typ FT232RL (firma FTDI), napojený na sériovou linku řídicího mikrokontroléru.

USB konverter
Schéma konverteru - vývody TxD a RxD jsou připojeny na sériovou linku řídicího mikrokontroléru, GND je společné a napájecí napětí 5V se odebírá z nabíječe.

Používání

Troufnu si tvrdit, že Akkumatik dokáže obsluhovat každý modelář i bez přečtení návodu a s minimální znalostí německého jazyka (jako já, lze samozřejmě ale nahrát anglický nebo francouzský firmware). Zatím jsem měl čas jej vyzkoušet pouze na postarších klasických NiCd a NiMH akumulátorech. Dvě sady sedmičlánků mající již asi 70 cyklů se nabily i vybily bez problémů:
sedmičlánek 2000mAh NiCd – nabíjení 2A, vybíjení 3,5A
sedmičlánek 2200mAh NiMH – nabíjení 2A, vybíjení 3,5A
Při nabíjení „pouhými“ dvěmi ampéry je stroj příjemně chladný, ovšem při vybíjení zmíněnými 3,5A již teplota uvnitř přesáhne hranici nutnou pro aktivaci ventilátoru a celá skříň je mírně zahřátá.
Dále jsem Akkumatik zkoušel na velmi vyběhaných sadách desetičlánků NiMH, které měly za sebou ostrou soutěžní sezónu v modelu kategorie F5F, opět vcelku bez problému.

 

img
Zkompletovaný nabíječ
img
Napájecí konektory
img
Horní díl šasi s větrákem, displejem a panelem s tlačítky
img
Horní díl šasi s větrákem, displejem a panelem s tlačítky
img
Teplotní čidlo
img

Při větších proudech (3A a více) se skutečně naměřené napětí na svorkách akumulátoru liší od údajů na displeji až v řádu desetin voltu, což lze přikládat ztrátám na vnitřním vedení. Za nízkého proudu si hodnoty odpovídají a liší se maximálně o jednu setinu voltu.

 

Závěr

Koupí nabíječe Akkumatik získá zákazník velmi kvalitní nabíječ, který si sám může zkompletovat a dále upravovat. Pokud ale zrovna neholdujete pájení, lze si také vybrat již vyhotovenou variantu. Nabíječ má široké možnosti nastavení a lze jím nabíjet téměř cokoliv. Laboranti a teoretikové ocení především jeho výstup na PC (bohužel z výroby pouze přes sériové rozhraní) a možnost připojení kvalitního balanceru LiXXX baterií ke sledování stavu jednotlivých článků.
Drobnou výhradu bych měl k jednoduchým šroubkům připevňujícím větrák, a to takovou, že docela dosti ruší celkově příjemný vizuální dojem. Vzhled ale jistě není důležitý parametr při výběru profi nabíječky za rozumnou cenu.

Odkazy

www.akkumatik.de - stránka výrobce

http://www.f3x.sk/Akkumatik.html - slovenská stránka uživatele,

Manuál Akkumatik SK - Slovenský manuál na nabíječ

http://www.elektromodely.sk/akkumatik.htm - článek pana Borise Oravce,

Akkumatik menu - Diagram menu


Poznámka: Někdy příště budou testy měření nabíjení přes software LogView.