Záznam jednoho typického letu F5B v podání Thomase Wäckerlina

Thomas letěl s modelem Speedfire 2 F5B (konstrukce Ing. Petr Janků). V tvrdé konkurenci skončil na závodech v Oberpullendorfu druhý. Na tomto videu zaletěl 49 průletů, lítá to pěkně svižně. Prosím omluvte zhoršenou kvalitu záznamu.
Počet komentářů: 0

Když dva dělají totéž…

Když dva dělají totéž…
V sobotu 31. května 2014 jsem absolvoval historicky první Polaneckou soutěž skvělé a opěvované superkategorie RCEV, vynášené svými tvůrci a objeviteli zejména na Stoupáku až do nebes. Popravdě řečeno, nebyla to zas až taková premiéra – když nepočítám loňské zkušební soutěže, ta první moravská se odlítala na Dinoletišti již 10. května – na téhle jsem ale nebyl (byla z původního přeložena do kolizního termínu s našimi óčky).
Počet komentářů: 0

Pozvánka na polétání s přáteli MK Uničov

Počet komentářů: 0

RCEO a výškoměry

RCEO a výškoměry
Množí se úvahy, zda a případně jak využít tuhle technickou inovaci ve prospěch a pro rozvoj kategorie. Záměrem, evokujícím zavedení výškoměru, je zušlechtění soutěže posílením nutnosti létání v termice. Zároveň by mělo dojít k omezení výškových excesů a letů za hranicí viditelnosti. Soutěž by se měla stát zajímavější a kvalitnější. To vše bez nějakého podstatného zvýšení pořadatelské náročnosti. Výškoměry už má beztak kdekdo, takže ani pro soutěžící by to nebyl nějaký extra průvan v peněžence. Tolik k jistě bohulibým záměrům.
Počet komentářů: 0

Pro zajímavost - co vše provádí vysílač před tím, než můžete vyletět

Piloti jsou obecně zvyklí dělat předletovou kontrolu u svých modelů, ale co vše musí udělat váš vysílač před tím, než vůbec vzlétnete, to často zůstává modelářům ukryté. Diagram zde je vytvořen pro zajímavost a je vidět, že i vysílač se před letem docela zapotí...
Počet komentářů: 0

RCEO – kategorie pro důchodce, začátečníky a neumětely všeho druhu

RCEO – kategorie pro důchodce, začátečníky a neumětely všeho druhu
Tak lze zhruba vyjádřit převládající názor severomoravské obce elektrovětroňářské na tuhle kategorii. Je ale dost zarážející, že tahle opovrhovaná soutěž se kupodivu houfně lítá, i když zatím jen na území Jižní Moravy (zhruba okolo Uničova, Strážnice, Litovle, Letovic, Louky, Třebíče…), ve kterémžto regionu má i svůj historický původ.
Počet komentářů: 0

Dovysvětlení k volbě šéftrenéra a ostatních trenérů

Počet komentářů: 0

Mezinárodní veletrh modelů a hraček v Norimberku

Dostalo se mi příležitosti navštívit tento (pravděpodobně) největší a nejznámější evropský modelářský veletrh, takže jsem se rozhodl k tomu sepsat pár subjektivně zaujatých odstavců. Na výstavišti v Norimberku se rozkládá na dvanáct obrovitých hal, přičemž tomu "pravému" modelářství byly věnovány haly 7 a 7A. Osobně mě nejvíc zajímalo, co nového se událo v segmentu modelářských vysílačů.
Počet komentářů: 0

Příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do Nového roku

... Přeje po americku banda sobů se Santou Klausem, pobíhající na displeji vysílače. Aneb PF 2014 se čtrnáctkou!
Počet komentářů: 0

Bad Brückenau 14.-15.září 2013 očima šéftrenéra

Bad Brückenau  14.-15.září 2013  očima šéftrenéra
Aneb jedeme na letošní poslední soutěž F5F a F5B v Eurocontestu.

Sezona elektroleteckých kategorií se chýlí ke konci. Čtyři poslední mohykáni, kteří létají v Česku kategorie F5F a F5B, se rozhodli, že pojedou v rámci přípravy na MS soutěžit do Bad Brückenau v Německu. Letišťátko se nachází na svažitém terénu - podobné je např. v Letovicích na Moravě.

Počet komentářů: 0

ČESKÁ CESTA …

Mezinárodní pravidla F5J jednoznačně zakazují povolení restartu. Z velmi dobrých důvodů – hlavní je ten, že se má jednat o soutěž větroňů, opatřených pomocným motorem sloužícím pouze pro start. Po vypnutí motoru se má model chovat jako čistý větroň se vším, co k tomu patří.
Počet komentářů: 0

Létat s načatým servem se nevyplácí

Takto dopadl dr. Nezhyba na strážnické soutěži, když se mu po vystoupání zaseknulo výškovkové servo a model se v kotrmelcích ztratil z dohledu. Dopadajícího ptáka si v dálce všiml jeden z modelářů, ovšem už bylo pozdě na jakoukoliv záchranu. Cornix se zapíchl necelý kilometr od místa vypuštění, kolmo do země. Na první pohled vypadal sice nepoškozeně, avšak při bližším prozkoumání je patrný potrhaný potah a popraskaná žebra v křídle. Ještěže byly naplno vytažené klapky...

Inu, létat s načatým servem ve výškovce se nevyplácí a je třeba vždy sledovat symptomy toho, jestli náhodou některé servo neodchází.
Počet komentářů: 0

PF 2013

PF 2013
Všem přeji příjmné prožití svátků a všechno dobré do nadcházejícího roku. Pro zkrácení dlouhé chvíle před nástupem jara doporučuji zahrát si některou z následujících her na DC-16:
Počet komentářů: 0

Zajímavost - japonská vrtule pro F5B

Zajímavost - japonská vrtule pro F5B
Před dvěma roky se docela mluvilo o sklopné švýcarské vrtuli pro pylony F5D (viz odkaz) a bylo jn otázkou času, kdy něco takového uvidíme i v kategorii F5B.
Počet komentářů: 0

Nový Cornix XL pro RCEO

Počet komentářů: 0

Bad Brückenau 10.-11.9. 2011

Fotografie z letočního podzimního závodu Contest Eurotour F5B/F5F v Bad Brückenau. Petr Janků zde předvedl svůj nejlepší výkon - se Speedfirem F5B zaletěl 44 průletů a následně úspěšně odlétal termiku. Sice to není úplně tolik, aby to stačilo na první místa, ale je vidět, že změna pohonné jednotky modelu prospěla a nadále je zde potenciál pro zlepšování. Nyní je ve Speedfiru motor Palička Castor 2035/4100 s regulátorem Castle Creations Ice Lite 200.
Počet komentářů: 0

Spirit F5J - královna mrtva, ať žije král!

Spirit F5J - královna mrtva, ať žije král!
vše začalo loni na podzim, když jsem se po první sezoně s vysílačem v ruce a návratu k modelařině po asi 10 letech rozhodoval jakým směrem se ubírat. Jestli motorové akrobaty, větroně nebo co vlastně. Vždy mě však mrazilo v zádech, když jsem slyšel kdesi ve výšce kvičení rozjetého komzitového větroně. Když mi pak v zimě nabídl Radek Munzar kompozitový hotliner CarbonBird-E bylo rozhodnuto!
Počet komentářů: 0

Další velký model pro RCEO

Další velký model pro RCEO
Model SHOCK Dr. Nezhyby zde byl představen před několika dny, SNAKE Zdeňka Vojkůvky všichni velmi dobře znají z různých soutěží. Zde je třetí „F5J speciál“ do startovného pole seriálu RCEO. Jde o velkou elektru vystavěnou na celouhlíkovém trupu soutěžního F3J modelu EVO – XL konstrukce Paula Schneidera.
Počet komentářů: 0

Daidalos od Ypsi model

Daidalos 200 - létavé a pohodové éro. Je vcelku lehoučké - jen 505g. Osazení na křídlech osmigramovými servy čínské provenience s Alu převody. Motor Turnigy 2826/1900, vrtule 10 x 6,pohonné baterie LiPol 2S 1000mAh Turnigy Nano. Ve větru se chová vcelku stabilně, pouze při přistání na klapkách je třeba myslet na to, že lehoučký model se po utažení a zpomalení již nerozjede. Konstrukčně i letově velmi povedený kousek, není proto divu, že piloti s tímto modelem dosahují špičkových výkonů.
Počet komentářů: 0

Zajímavost - naše první pylonářské vlaštovky F5D

Zajímavost - naše první pylonářské vlaštovky F5D
Pro všechny příznivce rychlých elektropylonů mám dobrou zprávu: soutěží pomalu přibývá a také úroveň soutěžících se docela zvedá. Do rukou se mi dostaly dvě výsledkové listiny z Pylon Racing Clubu, kde sice nebylo soutěžících příliš mnoho, ale určitě to stálo za to.
Počet komentářů: 0